WWS PARTNER TOMASZ TYSZECKI

tel: + 48 573 931 040     |     email: biuro@wwspartner.pl    |       

 

Hodowco latem również możesz skutecznie zacielać krowy

Hodowco latem również możesz skutecznie zacielać krowy!

Stres cieplny stał się jednym z głównych czynników wpływających na produkcję mleka, nie tylko w krajach tradycyjnie narażonych na wysoką temperaturę otoczenia, ale również w Polsce.  Strefa  komfortu  termicznego  krów  zawiera  się w przedziale od około  40 C - 240 C. W takich warunkach zachowany jest naturalny rytm dobowy, zwierzęta pobierają odpowiednią ilość paszy, przeżuwają, a układ trawienny i rozrodczy pracują prawidłowo. Utrzymujące się przez kilka dni temperatury powyżej 250 C w dzień i niewiele mniej nocą mogą zaszkodzić zwierzętom.

Oznaki świadczące, że zwierzęta doświadczają już stresu cieplnego to: ospałość, niechęć do ruchu, brak apetytu, zmniejszone spożycie paszy oraz zwiększona liczba oddechów. Konsekwencją takiej sytuacji jest spadek dziennej produkcji mleka i trudności w zacielaniu krów i jałówek. Skutki stresu cieplnego odczuwalne są nawet 2-3 miesiące po ustaniu upałów, dlatego w wielu stadach rozród wraca do normy dopiero we wrześniu lub w październiku!!!  Szacuje się, że każdy dzień braku cielności krowy oznacza straty na poziomie 25-30 zł dziennie.

Hodowcy mogą ograniczać wpływ stresu cieplnego na produkcję mleka i płodność poprzez wprowadzenie skutecznych systemów schładzania zwierząt (wentylacja i natryski) oraz modyfikację systemu żywienia, a także zapewnienie odpowiedniej ilości świeżej wody.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z brakiem cielności w tym okresie jest inseminacja nasieniem buhajów o wysokiej płodności. Użycie nasienia WWS PARTNER znacząco zwiększa szansę na skuteczne zacielenie i gwarantuje wybór buhajów o najwyższym indeksie płodności (SCR).

W naszej ofercie posiadamy łącznie 53 buhaje wycenione na córkach i genomowe o płodności równej lub wyższej niż 1,5 SCR.

Średni indeks płodności (SCR) buhajów WWS wynosi 0,72, podczas gdy konkurencji w USA -0,20.

 

start

Skontaktuj się z Doradcą WWS i kup nasienie buhajów o najwyższej płodnościw promocyjnej cenie.

accelgengenervationsselectsires